Si të qetësoni një fëmijë të llastuar dhe të tërbuar: Ja 5 këshilla nga pediatri!

Fëmija që bërtet në dyshemenë e shitores apo refuzon të ngritet nga dyshemeja e autobusit … shumica e prindërve e kanë përjetuar këtë tmerr.

Edhe ata që kanë menduar se bëhet fjalë për fëmijë të llastuar së shpejti e kanë kuptuar realitetin pasiqë janë përballur vetë me të.

Shpërthimet nga tërbimi tek të vegjlit janë të shpeshta, LINK

 

 

 

 

 

Si të qetësoni një fëmijë të llastuar dhe të tërbuar: Ja 5 këshilla nga pediatri!

Fëmija që bërtet në dyshemenë e shitores apo refuzon të ngritet nga dyshemeja e autobusit … shumica e prindërve e kanë përjetuar këtë tmerr.

Edhe ata që kanë menduar se bëhet fjalë për fëmijë të llastuar së shpejti e kanë kuptuar realitetin pasiqë janë përballur vetë me të.

Shpërthimet nga tërbimi tek të vegjlit janë të shpeshta, madje janë pjesë e rëndësishme e shëndetit emocional dhe psiqik.

Fëmijët e vegjël nuk dinë si të kontrollojnë ndjenjat andaj edhe shpesh dalin nga kontrolli.

Reagimet instinktive të prindërve janë ndërprerja e shpërthimit nga tërbimi mirëpo ekspertët mendojnë se duhet bërë të kundërtën.

Është më mirë që fëmija të çlirojë tensionin nga ndjenjat negative sesa t`i mbajnë brenda tyre, pasiqë ashtu do të çlirohen nga stresi dhe emocionet negative që të mund të vazhdojnë me aktivitetet e tyre normale.

Madje, çlirimi nga stresi nëpërmjet vajit është tërësisht në rregull pasiqë lotët e njeriut përmbajnë kortizol, hormoni i stresit dhe pas çlirimit të nervozës ndjehet edhe më mirë.

Dobia tjetër e tërbimit është gjumi më i mirë pasiqë shkencëtarët pohojnë se fëmija do të bëjë gjumë më të mirë nëse çlirohet nga energjia negative.

Fëmija tërbohet kur dëgjon “jo”? Duhet që t`i mësoni se ku janë kufijtë e sjelljes së hijshme dhe të pahijshme, sigurisht që fëmija me vaj do të tentojë të fitojë atë që dëshiron por ju duhet të ngeleni në pozitën e prindit dhe mos të dorëzoheni.

Me kohë, me ndihmën e prindërve, fëmija do të mësojë se si të kontrollojë ndjenjat. Nëse kjo nuk ndodh atëherë prindi me përqafime dhe fjalë të mirë duhet ta qetësojë fëmijën, ashtu do të ndjehet sigurtë dhe do të mund të shprehë ndjenjat.

Këshillat e arta:
Mos u bërtitni fëmijëve – nuk ka efekt
Mos i përqeshni – ua nënvlerësoni ndjenjat
Mos i imitoni dhe mos u tallni – të njejtën do ua bëjnë fëmijëve të tjerë
Mos i dënoni – mund të shuajë ndjenjat në të ardhmen
Mos u ofroni shpërblime për dëgjueshmëri – ashtu do të mësohen të manipulojnë me të tjerët.

E dhimbshme: Kryeministrit i vdes personi më i dashur në jetë, shkruan mesazh prekës –

Sot është një ditë zije për të, është ditë e pikëllimit. Është dita më e keqe në jetën e tij. Sot atij i ka vdekur njëri prej personave me të dashur. Është tronditur me lajmin kur ma marr se ai ka vdekur dhe se më nuk ekziston

Kryeministrit të Kandasë i ka vdekur shoku i tij, ai ka bërë madje një postim prekës për të.

Ai është prekur thellë nga ky lajm.

E lajmin për vdekjen e tij kryeministri Justin Trudeau, e ka postuar edhe në Facebook

U bënë të njohur si çifti i parë në botë me gjashtënjaket e mbijetuara. Por, ja çfarë ndodhë 30 vite më vonë

Disa thonë se të rritësh një fëmijë është e ngjajshme me luftën guerile; imagjinoni çfarë drame është rritja e gjashtë fëmijëve njëherësh.
Kjo është përralla kaotike por e lumtur e një çifti i cili ka rritur gjashtënjaket.

Pasi kishte kaluar raundin e trembëdhjetë të barnave, Janet Walton ishte ‘në ajër’ kur zbuloi se do të lindte më shumë se një fëmijë, raporton The Guardian, transmeton lajmi.net

Por, kur mjeku ia dha lajmin se ajo do të kishte gjashtë fëmijë, Janet ishte tronditur.

‘’Asnjëri nuk imagjinoi se do të kishim gjashtë fëmijë. Ne pyesnim veten se çfarë do të ndodhte më tutje’’ raporton Liverpool Echo.

Më në fund, me 18 nëntor 1983 Janet solli në jetë gjashtënjaket përmes lindjes cezariane.

Foshnjet, të quajtura Hannah, Lucy, Ruth, Sarah, Kate dhe Jennie u bënë tituj në të gjithë vendin për të qenë gjashtënjaket e para që mbijetuan ndonjëherë.

‘’Ato kanë lindur të afta dhe të shëndetshme’’ tha burri i Janet, Graham Walton, raporton The Guardian. ‘’Disa prej tyre ishin në inkubatorë pasi mushkëritë e tyre ende nuk ishin zhvilluar siç duhet.’’

Vajzat erdhën në shtëpi në javën e parë të janarit dhe menjëherë shtëpia e çiftit Walton ‘u kthye përmbys.’

Gjatë ditëve, ata duhej të ushqenin vajzat dhe t’i ndërronin ato.

‘’Për dy vite, unë dhe Graham kemi fjetur shumë pak orë gjatë natës,’’ tregon Janet për MailOnline.

‘’Ne kemi punuar aq shumë me to sa që ju kemi ndërruar 11 mijë pampersa në vit’’ shton Graham.

Ka qenë sfidë e vështirë për t’i rritur të gjashtë vajzat njëherësh.

‘’Kur u bënë adoleshente dhe më vonë derisa rriteshin më shumë ishte lodhje psikike nga që brengoseshim për to gjatë tërë kohës’’ rrëfen Graham.

Motrat kishin ëndrra, ‘shumë dyer përplaseshin në shtëpinë tonë, kishte muzikë me zë të lartë, dhoma gjumi të pazakonshme,’ shpjegon Janet.

Me gjithë ngarkesën e rëndë të punës, shtëpia ishte e mbushur me argëtim dhe buzëqeshje. Në fakt, të gjitha vajzat ishin të afërta me të gjithë.

‘’E dua zhurmën dhe lëvizjen e një familjeje të madhe. Ne do të humbnim plotësisht pa to,’’ thotë Graham.
‘’Duke shikuar prapa në kohë, vërtetë nuk e di si ia kemi dalur, sinqerisht. Ne jetuam në turbullirë vitet e para, mirëpo tani ndjej keqardhje sepse nuk kemi pasur kohë të mjaftueshme atëherë për t’i shijuar ato aq sa do të donim,’’ citon Janet.
Tani, dekada më vonë, ato janë të gjitha të rritura dhe secila me karrierë të vet në fusha të ndryshme.
Në tetor të vitit 2014, çifti Walton priti mbesën e parë, derisa Sarah lindi Jorgie Louise.
‘’Nuk ka asgjë më mirë se sa të jesh gjyshe, apo jo?’’ – pyet Janet derisa planifikon që kohën t’ia kushtojë tërë kohën asaj.
‘’Sa herë që shoh foshnje, dëshiroj të kthehem pas në kohë dhe të kujdesem sërish për to’’ tregon Graham.
Familje e mrekullueshme, apo jo? /Lajmi.net/

Shkopthat e pambukut i dëmtojnë veshët, kjo është mënyra e duhur për pastrimin e veshëve!

Sidoqoftë, shumë njerëz e konsiderojnë dyllin e veshit si një gjë të fëlliqur dhe të padobishëm, prandaj edhe e heqin atë vazhdimisht, transmeton Telegrafi.

Mirëpo, pastrimi i dyllit të veshit ka efekte të këqija pasi që shkopthat e pambukut, që përdoren për heqjen e dyllit, vetëm sa i shtyjnë bakteret në brendësi të veshit. Kjo shkakton që personat të kenë dhimbje në vesh, probleme me sinus, dhimbje koke, e në disa raste edhe marramendje.

Fatmirësisht, një doktor e ka gjetur zgjidhjen natyrale për këtë.

Dr. David Hill, thotë se një sasi e uthullës dhe alkoolit janë të përsosura për heqjen e dyllit.

Krejt çfarë duhet të bëni është t’i përzieni ato dhe t’i futni në vesh për 60 sekonda.

Përzierja e këtyre produkteve i pastron veshët dhe nuk sjell pasoja, siç sjellin shkopthat e pambukut. /Telegrafi/

Fue mesera de este viejo enojón por 5 años. Cuando él falleció descubrió quién era en realidad…

Muchas personas trabajan en el área de servicio, ya sea ventas, mostrador o atención a clientes en general, y parte de hacer bien este trabajo es ser altamente tolerante, respetuoso, sereno y MUY paciente, obvio siempre encontrarás clientes groseros en todos lados, pero lo que hace la diferencia en este tipo de empleo es tomar las cosas con la mejor actitud e ingeniártelas para controlar la situación, no hay duda que esto requiere de gusto y vocación.

No hay duda que la clave es una buena actitud de servicio, amabilidad y una gran sonrisa, cuando actúas así casi siempre recibes amabilidad de parte del cliente, sin embargo no faltan las personas que llegan siempre con la peor actitud, incluso tratando mal a los empleados para desquitarse de sus propios problemas, esto es justo con lo que la mesera Melina Salazar debía lidiar cada día.

¿Conoces los beneficios de comer bananas maduras?

No solo por su rico sabor y fácil acceso sino también por sus múltiples beneficios para la salud, la banana es una fruta que NO puede faltar en tu dieta. Ayuda a combatir la depresión, numerosas enfermedades y optimiza el funcionamiento de nuestro cerebro. Por esto y mucho más te mostraré los beneficios de las bananas.

Ayuda a prevenir el cáncer
Estudios aseguran que la banana contiene un químico natural que ayuda a prevenir varios tipos de cáncer. Cuánto más madura la banana mejor, porque el químico aumenta.

Baja la presión arterial
Si sufres de presión alta entonces las bananas son tu fruta ideal, ya que ayudan a bajar la presión. Está comprobado que con solo dos bananas al día podrás bajar tu presión.

10 PRIMEROS SIGNOS DE QUE EL CÁNCER ESTÁ CRECIENDO DENTRO DE SU CUERPO

Sería más fácil detectar el cáncer en nuestros cuerpos si los seres humanos tuviéramos un signo electrónico que se iluminara cuando el cáncer está creciendo en nuestros cuerpos, pero en lugar de eso, debemos ser vigilantes para encontrarlo antes de que sea demasiado tarde.  Le contaremos sobre 10 signos de cáncer que podría notar en su cuerpo si sigue leyendo.

Los dolores de cabeza ocurren con demasiada frecuencia como signo de un tumor, pero algunos dolores de cabeza pueden valer la pena visitar al médico para realizar una evaluación. Veremos los dolores de cabeza y 10 signos de que el cáncer puede estar creciendo en su cuerpo.

Primero, antes de hablar sobre los signos de cáncer, permítanos ser claros en lo que es un signo. Cuando usted tiene un signo, es algo que otros pueden detectar también con sus sentidos. Por ejemplo, un médico podría detectar la forma de un lunar irregular que podría ser canceroso.

10 PRIMEROS SIGNOS DE QUE EL CÁNCER ESTÁ CRECIENDO DENTRO DE SU CUERPO

El cáncer es una enfermedad muy insidiosa. ¡Incluso las formas de detección que se consideran las mejores!

Cualquier síntoma extraño que encuentre sospechoso e inexplicable puede ayudarlo a detectar el cáncer a tiempo. Aquí, le presentamos 18 de las 18 primeras señales de cáncer que nunca debe ignorar:
Haga clic en el siguiente enlace para ver las señales

¿Conoces los beneficios de comer bananas maduras?

Si una de tus frutas preferidas es la banana, este artículo merece toda tu atención, porque te vamos a contar todos los beneficios que seguramente desconocías de comer bananas maduras. Además de que son muy nutritivas, las bananas ayudan a combatir la depresión, favorecen la digestión y fortalece el sistema inmune. Pero a todos estos beneficios debemos agregarle que las últimas investigaciones determinaron que las bananas maduras contienen una sustancia denominada Factor de Necrosis Tumoral que es capaz de combatir las células cancerígenas.. Para leer mas cl icks abajo

L